ZEZ - potoczna nazwa rozwiązania polegającego na wykorzystaniu jednej anteny do odbioru sygnałów z
więcej niż jednego satelity, poprzez dodanie następnych konwerterów na satelity pobliskie.

W praktyce takie ustawienie można wykonać na dwa sposoby; pierwszy to umiejscowienie dodatkowych
konwerterów obok tego który jest ustawiony centralnie (częściej stosowane) i drugi to konwertery umieszczone po obu stronach głównego ogniska(w takim układzie warunki odbioru są jednakowe dla obu satelit).Zwiększanie kąta zezowania powoduje osłabienie odbieranej wiązki a jako max wartość ustawianych kierunków satelitarnych można przyjąć po ok 15stopni w prawo i lewo od głównego ogniska.Dobór satelit do takiej kombinacji jest sprawa indywidualną [w Polsce standardowo spotkać możemy układy od Astry2 do Amosa)choć są pewne ograniczenia jak chociażby minimalna różnica odbieranych pozycji, wynosi ona ok 5stopni (ograniczenie to zmiejsza sie przy dużej czaszy (ok 1.2m i pozwala na umieszczenie dodatkowego konwertera np: między HotBirdem a Astra, EutelsataW2(16E)].Do zezowania z zasady stosujemy czasze 90cm i większe, na mniejszych też jest to możliwe ale nie zawsze się to sprawdza. Najwygodniejszym sposobem wykorzystania "zeza" jest uzupełnienie zestawu o przełącznik diseqc (warto sprawdzić przed zakupem czy nasz tuner obsługuje ten protokół)co pozwala na szybkie (prawie niezauważalne) przełączanie między satelitam. Najczęsciej spotykane kombinacje to: Astra-HotBird ; Astra-HotBird-Syriusz czy Astra-HotBird-Syriusz-Thor.

MONTAŻ - Posiadając antenę współpracującą z jednym satelitą, musimy dokupić konwerter (ewentualnie dwa lub trzy w zależności jak bardzo chcemy nasz zestaw rozbudować,przełącznik diseqc (warto sie zastanowić, czy nie kupić diseqca 4x1 nawet montując dodatkowo tylko jeden konwerter, cenowo nie ma aż tak wielkiej różnicy a wiadomo, że "apetyt rośnie w miarę jedzenia " i może sie okazać, że ten zakup zaoszczędzi nam wydatków w przyszłosci,tzw efki,kabelek i uchwyty na zezujące konwerter, proponuję też zapoznać sie z programikiem SMWLINK którego można sciągnąć w dziale "DOWNLOAD" (wersja 2.0)a z jego pomocą dowiedzieć się jaka ma być odległość konwertera od ogniska głównego, co bardzo może nam ułatwić samo znajdywanie satelity. Zaczynając montaż musimy wiedzieć, że zakładając zeza talerz będzie nam działał jak lustro, a konwerter będzie widział odbicie satelity od talerza. [dla lepszego zobrazowania przykład: mając antenę ustawiona na HotBirda dokładamy dwa konwertery jeden na Astrę(19,2E) drugi na Syriusa (5E). Zaczynijmy od Astry,pamiętając o lustrzanym odbiciu musimy dodatkowy konwerter umieścić z prawej strony patrząc z tyłu talerza (mimo iż stojąc za talerzem z anteną wycelowaną w HotBirda mamy Astrę po lewej stronie,podobne zasady stosujemy dla Syriusa czyli konwerter wykorzystujący odbicie będzie tym razem umieszczony z lewej strony głównego ogniska,stojąc za talerzem, gdyż Syrius jest na pozycji 5E i za anteny widzimy go po prawej stronie Te uwarunkowania stosujemy dla wszystkich wybranych pozycji w układzie zezującym. Konwerter z uchwytem mocujemy do głównego wysięgnika obok centralnego (odległość zależna od namierzanego satelity i wielkości czaszy, dane można odczytać z SMWLINK, teraz poprzez oprawione kabelki łączymy konwerter przez diseqc z tunerem (pamiętając pod jaki port będzie przypisana dana satelita.
Miejsce umieszczenia diseqca jest bez różnicy, ale sensowniejsze wydaje sie umocowanie go w pobliżu satelity(wystarczy jeden kabel długi doprowadzony od tunera i krótkie łączące konwertery z diseqcem, zamiast ciagnięcia całej wiązki niejednokrotnie na dużą odległość do tunera gdzie też można ten przełącznik zamontować. Samo namierzanie satelity lepiej wykonać pomijąc diseqc i na ten czas konwerter (o ile to możliwe) połączyć bezpośrednio z tunerem. Szukając wybranego satelity musimy się uzbroić w cierpliwość i powolutku, delikatnymi ruchami rozpocząć nasze poszukiwania. Parametry kanałów z interesujących nas satelit potrzebnych do wpisania w tunerze możemy znaleźć TUTAJ. Po namierzeniu wybranego satelity sprawdzamy jeszcze dla innych kanałów poziom sygnału i gdy jest zadawalający dokręcamy wszystko (sprawdzamy poprawność przypisanych portów w tunerze) i cieszymy się z dodatkowych możliwości naszego zestawu.

RODZAJE UCHWYTÓW - Spotkać można różne typy, od stworzonych specjalnie dla danej anteny, do uniwersalnych, które można wykorzystać praktycznie dla każdego zestawu. Różnią się głównie sposobem mocowania i indywidualnymi rozwiązaniami regulacyjnymi, ale przeznaczenie i zasada działania pozostaje ta sama. Poniżej przedstawiam kilka przykładów takich właśnie odmiennych rozwiązań.

 statystyki www stat.pl