KONWERTER - urządzenia służące do przesunięcia i wzmocnienia sygnałów z zakresów 10,7 - 11,7 i 11,7 - 12,75GHz w zakres pierwszej pośredniej częstotliwości satelitarnej (950 - 2150MHz), albo po prostu element instalacji odpowiedzialny za złapanie sygnału odbitego od talerza, przetworzenie go i wysłanie do tunera.

INFORMACJE OGÓLNE
Najczęściej dzisiaj spotykanym konwerterem jest konwerter pełnozakresowy, zwany potocznie fullbandem. Pracuje on w zakresie 10,7-11.7 i 11.7-12,75GHz (pasmo Ku) i pozwala na odbiór programów w polaryzacji pionowej i poziomej (można jeszcze spotkac np: na pozycji 36E polaryzacje kołową) a wyboru dokonuje poprzez podanie napięcia zasilającego 14V lub 18V (występuje także w technice satelitarnej pasmo C, jednak rzadziej wykorzystywane, a zakres tego pasma to 3,7-4,2GHz).Zamierzając zakupić konwerter warto zwrócić szczególną uwagę na jego pełnozakresowość (fullband), współczynnik szumów (0,2-0,6dB przy czym 0,2dB często podawane raczej dla reklamy), wzmocnienie (najczęsciej 55-60dB). Mozna tez zainteresować się stabilnością oscylatora, choć niejednokrotnie również ta wartość, jest podawana na wyrost (przykładowo transmisja z popularnym SR 27500 wymaga konwertera o stabilności +/- 2,75MHz; ale już transponder z SR 2800 (TMT) dla stabilnej pracy oczekuje konwertera którego wartość tego parametru wynosi minimum +/- 0,28MHz; częste kłopoty z odbiorem w upalne dni, to najczęsciej własnie wina niestabilności oscylatora). Godnym polecenia tanim a zarazem i o dobrych parametrach jest konwerter GOLDEN INTERSTAR GI-201 bardzo chwalony przez wielu urzytkowników i dobrze wypadający w testach, zaś jeśli sięgnąc na wyższą półkę, to warto zwrócić uwage na wyroby firmy Invacom. Zakupując konwertery dla instalacjach z multiswitch'ami, trzeba zwrócić uwagę iż wiele multiswitchy na wszystkich swoich wejściach ma obecne to samo napięcie z zakresu 14-18V, zależnie od rozwiązania. To powoduje że nie jest możliwe użycie zwykłych konwerterów pełnozakresowych, gdyż ze względu na brak przełączania zakresów i polaryzacji, możliwy jest tylko odbiór z dolnego zakresu 10,7-11,7GHz i jednej ustalonej polaryzacji.

WIDOK DO ŚRODKA

TYPY KONWERTERÓW: Podziału można dokonać na kilka sposobów (np: ze względu na pasma wyj/wej czy częstotliwość generatora ), ale najczęsciej spotkamy sie z tym który zamieściłem poniżej.

Single- pojedyńczy, pełnozakresowy (fullband) pozwalajacy na odbiór jednej pozycji satelitarnej (antena zamontowana na stałe) na jednym tunerze. Pracuje w zakresie oraz w zakresie 10,7- 11,7 i 11,7- 12,75GHz. Częstotliwość generatora wynosi 9,75GHz dla zakresu 10,7- 11,7 dla zakresu 11,7- 12,75GHz. 10,6GHz (można również spotkać częstotliwość 10,7GHz).

 

Twin- to dwa niezależne konwertery w jednej obudowie. Dedykowane dla odbioru dwóch różnych programów satelitarnych na dwóch tunerach, z jednej pozycji satelitarnej. Wszyskie produkowane są jako konwertery pełnozakresowe (fullband).

 

 

Quad- to cztery niezalezne konwertery w jednej obudowie. Pozawala na odbiór czterech różnych programów satelitarnych na czterech tunerach, z jednej pozycji satelitarnej.

 

 

Quattro- Konwerter Quattro jest to konwerter o czterech niezależnych wyjściach. Konwertery Quattro są stosowane w instalacjach zbudowanych z użyciem multiswitchy oraz w stacjach czołowych telewizji zbiorczej i kablowej, gdzie współpracują z zestawami tunerów satelitarnych. Oprócz tego znajdują zastosowanie w instalacjach rozprowadzających pierwszą pośrednią częstotliwość satelitarną. Obsługiwane zakresy: zakres 10,7 - 11,7GHz z polaryzacją pionową, zakres 10,7 - 11,7 GHz z polaryzacją poziomą, zakres 11,7 - 12,7GHz z polaryzacją pionową, zakres 11,7 - 12,75GHz z polaryzacją poziomą. Po podłaczeniu do multiswitcha możemy dać sygnał z satelity na 4, 8, 12 a nawet 24 i więcej tunerów. Na każdym z 4 wyjść znajdziem y 25% oferty z danego satelity o identycznych parametrach pasma i polaryzacji.Warto pamiętać, że sporo multiswitchy na wszystkich swoich wejściach ma obecne to samo napięciez zakresu 14-18V, zależnie od rozwiązania. To powoduje że nie jest możliwe użycie zwykłych konwerterów pełnozakresowych, gdyż ze względu na brak przełączania zakresów i polaryzacji, możliwy jest tylko odbiór z dolnego zakresu 10,7-11,7GHz i jednej ustalonej polaryzacji.

Octo- Najbardziej rozbudowany konwerter na rynku. Osiem niezależnych sygnałów. Zalecany dla podłączenia mini zbiorczego zestawu ośmiu tunerów z jednego satelity. Nie wymaga multiswitcha.

 

 

MonoBlock- to komplet dwóch konwerterów typu Fullband, oraz przełącznika DiSEqC połączonych w całość w jednej obudowie, z jednym wyjściem kabla satelitarnego do tunera. Przeznaczony on jest do budowania zestawów na dwie satelity (typowo na satelity Astra i Hotbird lub na inne leżące w odległości około 6 stopni geograficznych - np. satelity Syriusz i Thor). Konwerter ten współpracuje zarówno z tunerami cyfrowymi jak i analogowymi wyposażonymi w magistralę DiSEqC w wersji 1.0 lub 1.2 lub 2.0 (sygnał DiSEqC jest niezbędny do przełączania wewnętrznych konwerterów w monoblocku). Rozstaw wewnętrznych konwerterów dopasowany jest do anten o średnicy 75-90 cm. przy innych wymiarach czaszy, będzie następowało pogorszenie siły odbieranego sygnalu, w takich przypadkach zaleca się stosowanie typowego układu zeza .

Triple - konwerter u nas praktycznie nie znany, stosowany głównie w ameryce, właściwiści podobne jak monoblock, z tą róznica, że przeznaczony jest do odbioru z trzech pozycji satelitarnych, a odstę kątowy wynosi najczęsciej 9stopni.

 

MOCOWANIE KONWERTERA

SKOS (SKRĘCENIE) KONWERTERA.

Nawet najlepszy konwerter okarze się bezużyteczny, jeśli go prawidłowo nie ustawimy. Cała procedura sprowadza sie do własciwego skręcenia wokół własnej osi, indywidualnie dla danej satelity, zaleznie od miejsca zamieszkania. Pomocna w skęceniu jest umieszczana na konwerterze podziałka, na której najczęsciej jedna jednostka, to 5 stopni kątowych. Wartość własciwą dla naszych ustawień, możemy wyliczyć kalkulatorem (dział "kalkulatory"). Najlepszym wykładnikiem prawidłowo przeprowadzonego ustawienia jest porównywalny sygnał z obu polaryzacji i bezproblemowy odbiór dla całego zakresu, choc i tu sa wyjatki jak choćby w przypadku satelity "Nillesat" gdzie siła sygnału z poszczególnych polaryzacji jest bardzo różna. Jesli ustawiamy miernikiem to na podobnej zasadzie jak wyżej, czyli przełączając w tunerze polaryzacje, sygnał na mierniku powinien być zbliżony i nie róznić sie zasadniczo. Prawidłowe ustalenie kąta skręcenia konwertera, pozwoli uzyskać minimalny przesłuch pomiędzy różnymi polaryzacjami. Ma to kluczowe znaczenie dla otrzymania dobrej jakości sygnału cyfrowego, gdyż ten kąt jest ściśle powiązany z kątem skręcenia polaryzacji. Tłumienie przesłuchu pomiędzy polaryzacjami musi wynosić conajmniej 20 dB, aby odbierane sygnały nie były zakłucane z polaryzacji przciwnej, które w tym czasie także są odbierane. Tłumienie przesłuchu informuje, o ile amplituda sygnału niepożądanego z polaryzacją V jest mniejsza od sygnału o polaryzacji H i odwrotnie. Podobnie sytuacja przedstawia się dla polaryzacji lewo i prawo skrętnej.

KONWERTERY NA PASMO C

Konwertery na pasmo C mimo, że różnią sie od swych "braci" na pasmo Ku, mają też i z nimi wiele analogii. Rozglądając się za takim konwerterem warto zwrócić uwage na pełnozakresowość 3.4 - 4.2 GHz (w pasmie Ku odpowiednikiem jest fullband), można spotkac również zakres 3.7 - 4.2 GHz). Następnym parametrem na który zwracaliśmy uwagę, były szumy wyrażane w dB, tutaj mamy najczęściej wartość wyrażoną w Kelvinach (K). Przykładowo 13K odpowiada ok 0,2dB a 25K to ok 1.0dB. Polaryzacje też najczęściej sterowane napięciowo V 10-14V a H 15-25V, wzmocnienie najczęściej powyżej 60dB, output czyli zakres 950-1750MHz, częstotliwość oscylatora zazwyczj 5150MHz, ze stabilnością +/-2,5MHz (-30 ~ +70C).

KONWERTERY NA PASMO C I KU (ZINTEGROWANY)

Można zadać sobie pytanie : czy jest mozliwość odbioru obu pasm na jednym konwerterze? Odpowiedź zabrzmi - tak. Przykładem takiego rozwiązanie jest model zamieszczony poniżej, który jest dedykowany dla obu zakresów.

statystyki www stat.pl