MIERNIK SAT FINDER - jest to niewielkie, poręczne i łatwe w obsłudze urządzenie do optymalnego ustawiania poziomu sygnału odbieranego przez antenę satelitarną.

BUDOWA I SPECYFIKACJA TECHNICZNA (na podstawie modelu SRT-SF10) - Miernik jest wyposażony w podświetlony wskaźnik wychyłowy ( alternatywnie w innych typach w diody)

sygnalizator akustyczny (brzęczyk), gniazda wejścia i wyjścia typu F, uchwyt oraz kabel umożliwiający podłączenie urządzeni a a także regulator wzmocnienia sygnału . Na tylnym panelu, pod naklejka znajduje sie dodatkowe pokrętło regulacji czułości urządzenia. Sat finder nie wymaga baterii, zasilany jest z tunera (nie ma znaczenia czy to analogowy czy cyfrowy).

METODA POMIARU.

Mając przygotowaną instalacje satelitarną i miernik+kabelek (był w zestawie), można rozpocząć namierzanie wybranego satelity za pomocą tego urządzenia. Zabawę rozpoczynamy od wpięcia satfindera w nasz zestaw, pamiętajac o wyłączeniu tunera podczas tej czynności i ustawieniu potencjometra na min. Jeśli nie dołączono oryginalnego kabelka wykonujemy go sami (kawałek kabla sat + dwie efki) a samo podpięcie dokonujemy

zgodnie z opisem na tylnym panelu (konwerter - tuner). Po podłączeniu, załączamy tuner (jest dla miernika źródłem zasilania) i możemy rozpocząć namierzanie wybranej satelity. Samą antenę ustawiamy wcześniej orientacyjnie w kierunku gdzie spodziewamy sie znaleźć sygnał, wzorująć się na już zainstalowanych antenach, a jesli takich w pobliżu brak, możemy jako odnośnik wyznaczyć sobie południe (nasza długość geograficzna) i od tego punktu zgrubnie skierować antenę w stronę poszukiwanej satki. Pokrętłem ustawiamy wskazówkę na połowę skali i kręcąc anteną obserwujemy wskaźnik aż dojdzie do max wartości, wtedy potencjometrem wskazówke cofamy ponownie do miejsca środkowego na skali i kontynujemy dostrajanie aż do uzyskanie max sygnału. Po uzyskaniu optymalnego sygnału, dostrajamy antenę w pionie, wg podobnych zasad jak wcześniej, aż do uzyskanie maksymalengo sygnału. Najczęsciej ustawiamy satelity Astra lub HotBird i tu może okazać się, że wskazówki nie można ustawić na mniejsza wartość z powodu bardzo silnego sygnału z tych satelit. Możemy wtedy wykorzystać dodatkowy regulator na tylnym panelu urządzenia i nim zmniejszycz czułość a gdyby i to nie wystarczyło można wydłużyć kabel czy wpiąć tłumik sygnału (dostępne w sklepach). Miernik widzi sygnał jako całość pokazując moc z danego satelity, nie reagując na zmiany transponderów, wykazując jednak czasem różnice przy zmianie polaryzacji które nie powinny występować przy prawidłowym skręceniu konwertera (możemy tą własność wykorzystać do ustawienia skręcenia konwertera). Przy bardzo silnych sygnałach wskazówka reaguje "nerwowo" co utrudnia ustawienie jej na żądaną pozycję czy prawidłowy otczyt, ignorujący szumy.

Przykładowe modele - galeria

Podsumowanie.

Sat finder dosyć dobrze spełnia zadania do których został stworzony. Jego obsługa nie sprawia wiekszych kłopotów, a efekt końcowy jego pracy jest satysfakcjonujący. Może okazać się bardzo pomocny dla osób rozpoczynających zabawę w tematyce TVsat, zastępując z powodzeniem wymierające powoli tunery analogowe, które to były bardzo często do ustawiania wykorzystywane. W czasie testów bardzo denerwujący był brak możliwości wyłączenia efektu akustycznego, który szczególnie był dokuszczliwy wieczorem, zwracając uwagę osób z pobliska. Ogólnie miernik przypadł mi do gustu, choć osobiście do ustawień wolę fergusona (kwestia przyzwyczajenia). Można go spokojnie polecić, szczególnie, że cena za ten produkt nie jest zbyt wygórowana i w stosunku do mozliwości oferta warta zainteresowania.

Podziękowania dla firmy SATIQ za udostępnienie miernika do testów.


statystyki www stat.pl