Wiadomosci ogólne:
Całą zabawę z ustawieniem anteny warto rozpocząc od analizy miejsca montażu.

Sprawdzić, czy w wybranym umiejscowieniu nie będzie żadnych przeszkód, typu drzewa, budynki mogących pogorszyć, albo całkowicie zakłócić sygnał z wybranego przez na satelity, a w

miejscach otoczonych wzniesieniami, czy kąt elewacji jest wystarczająco skierowany ponad ukształtowanie terenu w kierunku odbioru.

Mając już cel (wybrany satelita), miejsce montazu, wybieramy odpowiedni sprzęt, który zapewni nam bezproblemowy odbiór, a nawet tanim kosztem możliwość ewentualnej w przyszłości rozbudowy.

 

Najczęsciej w Polsce wybierane satelity to HotBird i Astra, a do ich prawidłowego odbioru wystarczy już czasza 60cm, choć warto zainwestować w talerz 90cm, który pozwala na stabilny odbiór wszystkich programów (polsat fta,viva) nawet przy pogorszonej pogodzie. Poszczególne elementy instalacji (czasza, konwerter, kabel) omówiłem w osobnych działach.

Montaż
Do prawidłowego odbioru konieczne jest ustawienie anteny do pionu, jak i do poziomu, czyli "złapanie" własciwych kątów:

azymutu-kąt pomiędzy kierunkiem południowym a kierunkiem odbioru anteny w płaszczyźnie poziomej -wschód (wartości ujemne) -zachód (wartości dodatnie), oraz elewacji - kąt odchylenia anteny od pionu.

 

 

Wartości te można wyliczyć ze wzoru

Kąt elewacji (El)

El = arctan[(cosx - 0,1513)/sinx]

wielkość pomocnicza x = arccos[cos(L-S) * cosB]

Kąt azymutu (Az)

Az = arctan[tan(L-S)/sinB]

gdzie:
S - długość kątowa pozycji satelity,
L - długość kątowa pozycji anteny,
B - szerokość kątowa pozycji anteny.

(wzory i powyższe dwie ilustracje zaczerpnięto z artykułu pana Aleksego Kordiukiewicz na TEJ stronie.Przydatny w tych zaganieniach, dający dużo danych jest programik SMW LINK do pobrania w dziale "download", a dane geograficzne możemy uzyskać TU (można sie też wzorować na innych pobliskich antenach)

 

Montujemy wszystko, łączymy z tunerem, antena na maszt nie skręcając na "gotowo", zostawiamy sobie możliwośc manewru w celu namierzania wybranego obiektu. Wyznaczamy południe i od tego odnośnika kręcimy
powoli talerzem w kierunku w którym znajduje sie nasz satelita.

Dla zobrazowania podam przykład namierzenia HotBirda dla długości geograficznej 18,5(E)stopnia . Wyznaczając południe dla tej długości geogr. jesteśmy na pozycji 18,5stopnia chcąc namierzyć HB musimy przesunąć antenę o 5,5stopnia w prawo na 13E stojąc za talerzem. W trakcie przesuwania warto mieć podgląd na ekranie, a dokonywać tego na wybranym kanale, który ma mocny sygnał ( ustawiania jeśli dysponujemy analogiem, warto dokonać na tym tunerze), pamiętając, że tuner cyfrowy może działać z lekkim opóźnieniem, choć nie jest to zasada i przykładowo ferguson sprawuje się przy ustawianiu naprawdę dobrze a opóźnienie jest praktycznie niezauważalne. Ruchy muszą być bardzo delikatne i powolne, a najważniejsza w tym chyba jest cierpliwość.Warto też wspomniec o popularnym "satfinderze" prostym mierniku, który tez może byc bardzo pomocny i znacznie ułatwić namierzanie. (zasada działania omówiona w osobnym temacie "miernik".

Jeśli szukanie wykonujemy na tunerze cyfrowym i namierzyliśmy już sygnał, przełączamy na kanał o słabym sygnale np: polsat fta (dla tego przykładu odbiornik musi czytać niskie SR) i dokonujemy na nim dokładnego ustawiania. Po uzyskaniu maksymalnego sygnału na tym kanale skręcamy wszystko dokładnie. Możemy jeszcze dokonać skręcenia konwertera (dla HB i Astry można zostawić w pionie) Gdy antena patrzy w kierunku zachodnim to konwerter należy obrócić w lewo patrząc od przodu anteny, jeśli wschodnim konwerter skręcamy w prawo.Przy namierzaniu warto pominąć wszelkie przełączniki i dokonać połączenia tuner-konwerter bezpośrednio. Teraz zostaje tylko usiąść i wszystko poustawiać w tunerze i cieszyć z efektów naszej pracy.(rys.yansat.pl)

Jak ustawić Amosa?

Pytanie to pojawia się dość często, więc spróbuję napisać krótko jak namierzyć tego satelitę, mając tuner cyfrowy i wolną antenę z pojedyńczym konwerterem.

Ustawienie na Amosa rozpoczniemy od namierzenia HotBirda (z tym nie powinno być raczej problemów), bo tego satelitę większość ma i jest na czym się wzorować (albo skorzystać z opisu wyżej) Mając już HotBirda opuszczamy antenę w pionie (kąt elewacji) o ok 4stopnie (minimalnie) i stojąc za talerzem z tyłu, kręcimy w prawo (zach) przesuwając czaszę o ok 17stopni. Większość kanałów ma dość mocny sygnał (do wyjątków nalezy min TMT) np: TV NOVA (11359H; SR3350(niskie SR); FEC3/4;na dzień 20.04.2005) i na talerzu 90cm nie powinno być problemów z namierzeniem tego satelity. Dokładniejsze dane kątów azymut-elewacja można obliczyć ze wzoru (w opracowaniu wyżej), albo skorzystać z "automatu" dostępnego TUTAJ (wystarczy wybrać miejscowość). Po namierzeniu satelity na kanale o mocnym
sygnale, możemy przełączyć tuner na program TMT (jeśli nasz tuner czyta niskie SR) i dostroić dokładnie, nastepnie wszystko podokręcać i zostaje przejrzeć ofertę, którą oferuje nam ten satelita.