CZASZA - element instalacji satelitarnej, odpowiedzialny za odbiór sygnałów z konkretnego kierunku i jego "wzmocnienie" (zysk energetyczny) przed doprowadzeniem fal radiowych do konwertera. Słaby sygnał dochodzący z satelit dochodzi do anteny wykonanej w postaci wklęsłego lustra, zostaje skoncentrowany w jednym punkcie i przechwycony przez konwerter.

WIADOMOŚCI OGÓLNE:

Zastanawiając sie nad wyborem anteny, musimy kierować się głównie wytycznymi, które nas ograniczają (cena, mozliwości montażu itd) a także przeznaczeniem ( pojedyńczy satelita, zez, obrotnica itp). W Polsce najpopularniejszym satelitą jest

HotBird i do jego odbioru wystarczy juz antenka 60cm a decydując sie na większą, nie poprawimy jakości obrazu (dotyczy tv cyfrowej) ale zapewnimy sobie "zapas mocy" przy złych warunkach atmosferycznych (deszcz, śnieg itp). Nie zawsze jest tak, że im większa czasza tym lepsza, dlatego warto zwrócic uwagę na: parametry kupowanej anteny (zysk) i wiarygodność tych danych (producent), odporność na czynniki zewnętrzne ( wiatr siadające ptaki itp) czyli zapewnienie stabilności mechanicznej, zabezpieczenie antykorozyjne wszystkich elementów metalowych (cynkowanie), śruby z materiału antykorozyjnego (stal kwasoodporna, śruby z powierzchnią cynku, niklu lub chromu, oraz pomocne dodatki, takie jak chocby: skala kątowa dla ustawienia elewacji, czy zabezpieczenie przed samo obrotem anteny, oraz uniwersalny system mocowania dla rur, do średnicy 60 mm i po przeanalizowaniu tych szczegółow, pójść na kompromis, wybierając dla siebie optymalne rozwiązanie.

ZASADA DZIAŁANIA

Dokładne ustawienie linii centrum reflektora anteny -> ogniskowa -> satelita, tak by tworzyły jedną linię, praktycznie nie jest możliwe.

Duża odległość anteny odbiorczej (odl Warszawy od Hot Birda wynosi 35.786 kilometrów) powoduje przy minimalnym odchyleniu anteny, ze linia ta przebiega wiele kilometrów od satki. Jak wspomniałem na początku, sygnał dochodzący do anteny jest bardzo słaby i zadaniem czaszy ( oraz konwertera) jest jego wzmocnienie. Przykładowo antena Mabo105 ma zysk ponad 40db, co daje wzmocnienie dochodzącego sygnału z satelity ponad 100 razy, konwerter MTI ma wzmocnienie ponad 60db, co daje w sumie ponad 100db i wzmacnia docierający sygnał o 100tyś razy.

Duże znaczenie przy skuteczności działania anteny, ma poprawność wykonania i zgodność geometryczna. Zamieszczone obok ilustracje (kliknij aby powiekszyć) przedstawiają jak działa antena wykonana poprawnie, oraz jak wygląda sytuacja, gdy sygnał nie jest koncentrowany w ognisku.


ANTENA PARABOLICZNA, OFFSETOWA A MOŻE CASSEGRAIN ?

W początkowym okresie telewizji satelitarnej powszechnie były stosowane anteny paraboliczne, teoretycznie zapewniające najlepsze parametry kierunkowe.

Konwerter umocowany jest dokładnie w środkowej, ogniskowej części czaszy a ognisko jest dość precyzyjne i niewielkie co zapewnia duży zysk i dobrą kierunkowość. Anteny paraboliczne wycelowuje się bezpośrednio w satelitę. Jednak jak zawsze nie ma rozwiązań idealnych, w tym przypadku to cień rzucany przez konwerter na czaszę anteny. W jego wyniku tracimy pewną część powierzchni czaszy (mniejszy zysk energetyczny) a także znaczne odchylenie od pionu, co prowadzi do zalegania wody deszczowej na jej powierzchni. Aby zlikwidować te wady przesunięto pozycje ogniska odchylając ku dołowi, a nowe rozwiązanie nazywając anteną offsetową.

Dla porównania zysk energetyczny 90-tki offset jest zblizony do paraboli 120cm.To rozwiązanie pogorszyło jednak nieco kierunkowość, a spowodowane to jest mniej dokładnym ogniskiem. Ilość energii uzyskanej w ognisku, a dokładnie mówiąc w feedzie zależy od wielu czynników, takich jak:
- ustawienie centrum reflektora anteny > ogniskowej > satelity, tak by tworzyły jedną linię.
- ustawienie konwertera w ognisku anteny,
- optymalne ustawienie konwertera dla obu polaryzacji,
- średnicy anteny,
- dokładności geometrii reflektora anteny,
- powierzchni reflektora anteny.
Kąt nachylenia nie jest jednakowy dla wszystkich offsetów i zależy od modelu. Geometria anteny wyliczona przez producenta dokładnie określa ognisko reflektora anteny, które znajduje się około 3 cm przed uchwytem, w którym umocowany jest konwerter. Największy wpływ na zysk energetyczny ma średnica czaszy, im większa tym zysk wiekszy a równocześnie mniejszy kąt jej widzenia (np: kąt widzenia anteny o średnicy 50 cm wynosi ok 3,7° a przy średnicy 100cm ok1,8°.
Wspomniana na początku antena typu Cassegrain to antena wykorzystująca podwójne odbicie (dwureflektorowa) - układ ten jest stosowany przy dużych czaszach, posiada większy zysk energetyczny ("wzmocnienie") i mniejszy kąt widzenia. Uzupełniając jeszcze wykaz typów anten można wymienić:gregory (podobna do cassegrain), toroidalne, multifocus (wieloogniskowe), romboidalna, planarna(płaska), czy samoszukająca.

Grafika zamieszczona dzięki uprzejmości pana Mariana Pokorskiego

http://www.pokosat-academy.com/

MATERIAŁ.

STALOWE - najbardziej popularne, solidne, trwałe, znacznie bardziej odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne niż aluminiowe i z tworzyw sztucznych, atrakcyjne tez ze względu na cenę. Maja jednak i wady; są ciężkie (ograniczenie przy stosowaniu z obrotnicą) a główny wróg to korozja. Dlatego przy wyborze tego rodzaju anteny warto szczególną uwagę zwrócić na zabezpieczenie antykorozyjne, najlepiej aby była ocynkowana i pomalowana proszkowo. Zawieszenie najczęsciej typu AE (azymut-elewacja).

ALUMINIOWE - pozbawione wad anten ze stali, są za to trudne w transporcie, ze względu na możliwości uszkodzenia mechanicznego. Cena tez znacznie przewyższa odpowiedniki stalowe. Często wykorzystywane w zestawach obrotowych. Zawieszenie typu AE i PM (polarmount).

Z TWORZYWA SZTUCZNEGO - najczęsciej epoksydowe, najmniej popularne głównie ze względu na cene ( najczęsciej droższa od odpowiednika z aluminium), odporne na uszkodzenia mechaniczne, łatwa w transporcie, główny atut to masa (bardzo lekkie). Zawieszenie typu AE i PM oraz sporadycznie HH-mount (pod dwa siłowniki).

Z ŻELIWA I STOPÓW METALI - materiał stosowany przez niektórych producentów w krajach skandynawskich. Anteny te odznaczają się bardzo dobrymi parametrami i długowiecznością.

 

  statystyki www stat.pl