Co to jest obrotnica?
Obrotnica-urządzenie wkomponowane między tuner a konwerter, pozwalające na odbiór programów z kilkudziesięciu pozycji satelitarnych, za pomocą jednego konwertera i czaszy.

Co to jest diseqC?
DiseqC1.2 - protokół sterujacy wysyłany przez tuner do sterowania obrotnicą, opracowany przez Eutelsat, system którego intencją przewodnią jest stworzenie mechanizmów,które umożliwią do sterowania i zasilania wykorzystać kabel łączący konwerter z tunerem.

Zasada działania i kilka słów o zestawach obrotowych.
Produkowane są różne obrotnice i siłowniki od najprostszych konstrukcji w których obrót następuje za pomocą przekładni napędzanych silnikiem w których
sterowanie odbywa się za pomocą przycisków przesuwających antenę do momentu, gdy obraz będzie bez zakłuceń, przez obrotnice wyposażone w pozycjoner (tu sterowanie odbywa się z pilota lub klawiszy)do urządzeń sterowanych bezpośrednio z tunera (pozwalającego na taką współpracę) gdzie do danego programu jest przypisana konkretna pozycja satelitarna (przykładem obrotnice sterowane sygnałem diseqc) i ta forma rozwiąznia jest dziś najbardziej popularna.Zestaw obrotowy umożliwia nam dostęp do prawie całego zbioru dostepnych w europie satelit i to stosunkowo małym kosztem (możliwość wykorzystania istniejącego zestawu i dokupienie tylko obrotnicy) a co za tym idzie poszerza ofertę programową o atrakcyjne kanały i możliwość odbioru sygnałów dosyłowych.Dobrodziejstwa płynące z obrotnicy najlepiej możemy wykorzystać posiadając tuner cyfrowy obsługujący protokół sterujacy diseqc1.2 a pozostałą część zestawu dołożyć w zależności od czaszy którą chcemy zamontować. Dla mniejszych niż 1,2m najlepszym chyba rozwiązniem jest obrotnica z obsługą diseqc (pojawiają sie już obrotnice pozwalające na montaż czasz 1,4m) a druga możliwość to pozycjoner i siłowniczek, tu jednak czasza musi mieć zawieszenie obrotowe (polarmount) a zestaw ten nie ogranicza nam rozmiaru "talerza"i pozwala na dostęp do programów majacych słaby sygnał którego odbiór jest utrudniony na obrotnicy ze względu na ograniczony rozmiar czaszy.

Co jest w środku?
Głównymi elementami są silnik i przekładnie, oraz elektroniczny układ pracujący pod diseqc-em a elementy te są umieszczone w szczelnej obudowie, wykonanej najczęsciej z metalowego odlewu.
Elementarnym uzupelniem jest wysięgnik który jest połączony z przekładnią silnika i służy do mocowania anteny. Ma wbudowany układ kontroli pozycji (dlatego nie wymaga stosowania pozycjonera).

W dolnej częsci obudowy umieszczony jest wskaźnik LED ułatwiający instalację i rozpoznawanie problemów, ruch odbywa się tylko w lewo i prawo,jednak poprzez nachylenie początkowe przy instalacji wysięgnika zhttp://pl.kingofsat.net/ czaszą do horyzontu nastepuje ruch złozony poruszający oś czaszy po paraboli zgodnej z ustawieniem satelit na niebie.

Jak zamontować obrotnicę?
Mając podstawową wiedzę i troche cierpliwości jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z całokształtem zagadnie
niezbędnych do zadawalającego funkcjonowania zestawu, podłączenie w całoś obrotnicy -tunera- i konwertera jest naprawdę proste i raczej nie sprawi nikomu problemów, a kłopoty mogą pojawić sie przy ustawianiu i programowaniu.Zasada ustawiania jest taka, że oś jej obrotu powinna być ustawiona idealnie w płaszczyźnie północ - południe

geograficzne przy założeniu, że maszt jest idealnie pionowy i kąt pochylenia osi obrotu odpowiada danej, lokalnej szerokości geograficznej (dopełniający do 90 st.).Inaczej mówiąc - musi być równoległa do osi obrotu Ziemi. Prace z ustawianiem rozpoczynamy od dokładnego wypionowania masztu(co zaoszczędzi nam wielu problemów w następnych etapach) jeśli maszt jest już w pionie zabieramy się za obrotnicę, tu ustawiamy kąt nachylenia (elewacji) osi obrotu wykorzystując do tego podziałki znajdujące się na obu stronach obrotnicy.Skala tam umieszczona odpowiada szerokości gograficznej miejsca instalacji. Dokładne parametry co do naszego miejsca mozemy uzyskać TUTAJ a dla osób z poza polski tu TU następny z potrzebnych nam kątów- deklinacji (czyli kąt nachylenia czaszy ustawiamy na skali czaszy antenowej a pomocne są tabele umieszczone w instrukcji) dalszy etap to montaż obrotnicy i anteny w jedną całość i zamocowanie na maszcie pamiętając o zachowaniu osi symetri (czyli takie ustawienie zestawu maszt-obrotnica-czasza aby jedna linia prosta dzieliła go na dwie identyczne połówki. Mając zestaw na maszcie celujemy w kierunku geograficznego południa tzw. punkt zero (podziałka znajdująca sie wokół osi obrotu ustawiona na zero) tu wg. teori używamy kompasu itd. opis nieoficjalny, ale w moim przypadku pozwalający na ustawienie zakresu 58W-90E to taki: moja długość geograficzna to 18,7(dla każdego inna) czyli bliziutko Astry1 więc kręcąc całym zestawem ustawiam na tą satelitę, mając to ustawienie teraz minimalnie (w moim przypadku ok. 0,5 stopnia)przesunięcie w prawo (stojąc za talerzem) i mam wyznaczone południe czyli ok18,7st.Wszystko dokręcić (w trakcie dokręcania antena będzie się przestawiać w lewo lub prawo a także unosić, więc warto na to zwrócić uwagę) i reszta pracy przy tunerze dokładając w ustawieniach satelity i kontrolując poziom sygnału na skrajnych, może zaistnieć sytuacja, że sygnał skrajnych satelit jest słabnący. Może tu pomóc naprawdę minimalna korekta masztu (wg rysunku)wykonać najlepiej z podglądem na siłe sygnału, bo wszelkie ruchy nawetnajmniejsze mają w tym przypadku duży wpływ na efekt końcowy). Proszę ten nieoficjalny opis potraktować jako experyment (choć bardzo skuteczny) i w tych kategoriach go rozpatrywać.

Dodatkowe funkcje;
Tu można wymienić pamięć 26 pozycji satelitarnych,do prawidłowego ustawienia wystarczy rekalkulacja na wybranej pozycji, a reszta jest obliczana automatycznie i wprowadzona do pamięci, przystosowanie do pracy w systemie USALS, możliwość reagowania na komendę GO to 0 potrzebną do kalibracji ustawień, resetowanie do ustawień fabrycznych, bardzo przydatną rolę spelnia też indykator świetlny pozwalający określić stan urządzenia (spoczynek-ruch -błąd), dodatnią cechą jest też uniwersalność pozwalająca na wykorzystanie anten mających różne mocowania, jest dość szybka i ma duży zasięg obrotu ,z minusów można wymienić brak znaczników do wzajemnego dopasowania osi symetrii obrotnicy i anteny.

Oryginał czy podróbka?

Można spotkać modele oznaczone jako SG2100bis czy SG2100A, ale trafiaja sie tez lepsze lub gorsze podróbki, oznaczone jako SG2100, jednak jak to często bywa, wykonane są one z gorszej jakości materiałów, nie zawsze też spełniają podawane parametry techniczne. Poniżej przedstawiam na ilustracjach mogące występować róznice w wyglądzie zewnętrznym i wewnętrznym, różniące modele rekomendowane przez producenta, od tych innego pochodzenia.


Dane techniczne


Współpraca alternatywna (zamiast tunera).

Obrotnica może również wspołpracować z komputerem wyposażonym w odpowiednią kartę np: SkyStar2 i plugin SS2DiSEqC.( Plik SkyNET.sys współpracuje odpowiednio:

w wersji SS2DiSEqC 1.9 - sterowniki dla SS2 4.3.0

w wersji SS2DiSEqC 1.8 - sterowniki dla SS2 4.3.0

w wersji SS2DiSEqC 1.7 - sterowniki dla SS2 4.2.11

w wersji SS2DiSEqC 1.6 - sterowniki dla SS2 4.2.2i4.2.8

 

  Instrukcja oryginalna dołączona do obrotnicy SG-2100 do pobrania >>>CZĘŚĆ1<<< oraz >>>CZĘŚĆ2<<<

statystyki www stat.pl